Haber

ABD basını Blinken’ı eleştirdi: Utanç verici bir başarısızlık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ziyaretleri sıkıntı yarattı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail’den sonra geldiği Türkiye’de hiçbir üst düzey yetkili tarafından hoş karşılanmayan Blinken’e de görüşmede hediye verdi. ABD basını görüşmelerde oldukça gergin olduğu belli olan Blinken’i eleştirirken, gazeteler “Utanç verici bir başarısızlık” manşetini attı.

ABD BASININDA BLINKEN İÇİN RAHATLIK YOK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ziyaretleri sıkıntı yarattı. ABD gazetesi The Nation, Blinken’in diplomatik gezisinin “utanç verici bir başarısızlık” olduğunu yazdı.

“BİDEN’İN ORTADOĞU STRATEJİSİNİN SONU”

“Biden’ın Orta Doğu Politikası Hafta Sonu Çöktü” başlıklı yazıda, durumun Blinken için olabilecek en kötü şey olduğu belirtildi. Haberde Biden’ın İsrail’e Gazze’yi yerle bir etmesi için yeşil ışık yaktığı hatırlatılırken, görülen tek şeyin Biden’ın Orta Doğu stratejisinin sonu anlamına gelen bir ret olduğu yazıldı.

“NETANYAHU UZLAŞMA OFİSİNI REDDETTİ”

Blinken’in cebinde 14 milyon dolarlık askeri paketle gittiği İsrail’de “insani bir duraklama” istediği belirtildi. ABD’nin çelişkili adımlar attığı belirtilen haberde Netanyahu’nun ateşkesi reddettiği hatırlatıldı.

ERDOĞAN GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ

Baskınların durmasının ardından Netanyahu’nun ciddi bir siyasi krizle karşı karşıya kaldığı, aynı zamanda ABD’den istediği desteği alamadığı da iddia edildi. Ziyaretlerinin diğer duraklarında Blinken’in durumunun daha iyi olmadığı hatırlatıldı. Ankara’ya geldiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedildiği yazıyordu.

haberikizdere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu