Haber

ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden, Kenya ve Namibya’ya gidecek

YENİ ABD Lideri Joe Biden’ın eşi Jill Biden, 22-26 Şubat tarihlerinde Kenya ve Namibya’yı ziyaret edecek.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki üst düzey ABD’li yetkili, Jill Biden’ın 22-26 Şubat tarihlerinde gerçekleştirmesi beklenen Kenya ve Namibya ziyareti hakkında basına bilgi verdi.

Afrika’nın jeopolitik önemine vurgu yapan yetkililer, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’un 1996’da Namibya’ya yaptığı ziyaretin ardından Jill Biden’ın Namibya’ya gidecek “en üst düzey ABD yetkilisi” olacağına dikkat çekti. Yetkililer, 13-14 Aralık 2022 tarihlerinde başkent Washington’da düzenlenen Afrika Zirvesi’nin sınırında ABD’nin Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek için attığı adımlara değinerek Biden yönetiminin bu konudaki kararlılığını vurguladı.

güçlü ve kapsayıcı bir küresel ekonomiSağlık, gıda ve iklim krizleriyle mücadelede Afrikalı ortaklarıyla bağ kurmaya odaklandıklarını kaydeden yetkililer, Jill Biden’ın ziyaretinin bu bağlamda önemli olduğunu kaydetti.

Jill Biden’ın Kenya ve Namibya gezisi, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Ocak ayındaki 10 günlük Senegal, Zambiya ve Güney Afrika ziyareti, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield’ın Ocak ayında tekrar ziyareti. Bu, Kenya, Mozambik ve Gana ziyaretlerinin ardından ABD’nin kıtaya yaptığı üçüncü değerli ziyaret olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu