Haber

Libya’da hizmete açılan ilk Türk hastanesi iyileşiyor

– Libya’da hizmete giren ilk Türk hastanesi iyileşiyor

MİSRATA – Libya’nın Misrata kentinde 28 Kasım’da faaliyete geçen Libya-Türk Hastanesi, tam donanımlı kapasitesiyle yıllardır süren çatışmaların sağlık sistemini ağırlaştırdığı ülkede halka şifa veriyor. Hastanenin Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Sevim Kara, “Buraya iyi bir talep olacağını düşündük ve açıldığı günden bu yana acil servisimize ve poliklinik servislerimize çok sayıda başvuru yapıldı” dedi.

Karanfil Group’un himayesinde Libya’nın Misrata kentinde 28 Kasım’da hizmet vermeye başlayan Libya-Türk Hastanesi, yıllarca süren iç savaşın ardından sağlık sisteminin ayakta kalmasına yardımcı oluyor. Yetkin Türk hekimlerinin görev yaptığı, 13 klinik, 4 ameliyathane, 120 yatak kapasiteli ve tam donanımlı ambulans hizmeti bulunan hastanede Libya halkına şifa oluyor. Hastanenin Bakım Hizmetleri Müdürü Sevim Kara, “Libya’ya daha önce hiç gitmemiştim. Tabii ilk duyduğumda burayı araştırmıştım. Burada çok insanla tanıştık. Memleketi çok sevdik. Burada çok hastane gezdik. Tabii ki Türkiye’den çok farklı bir hizmeti var. Ama genel olarak ülkeyi seviyorum, burada yaşamaktan mutluyum” dedi.

“Açıldığı günden bu yana acil servisimize çok sayıda başvuru yapılmıştır”

Kara, “Hastanemiz açıldığında aslında burada bir karşılama talebi olacağını düşündük ve açıldığı günden bu yana acil servisimize çok sayıda ayakta tedavi başvurusu yapıldı. Şu anda servisimizde hastalarımız yatmakta ve bu giderek artacak.Çünkü kalp ameliyatları ve beyin cerrahisi yapabilecek çok güzel bir yanımız var.Yani tüm Libyalılar fiilen buraya gelecek ve sağlıkla şifayla taburcu olacak.Çünkü hepsini sağlayabileceğiz. Şu anda bize olan talep bence çok güzel. İnanamıyorum. Libya halkı bu hastaneyi benimsedi, bizi sahiplendi diye düşünüyorum ve tedavi için bize gelecekler” dedi.

“Her bölümde uzman Türk hemşireler var”

Kara, “Aslında grubun tamamı tıbbın tüm branşlarından Türk doktorlar olacak. Yani örneklemeden gidersek kulak burun boğaz, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp cerrahisi, radyoloji, pediatri ve tüm branşlardan Türk doktorlardan oluşuyor. Her bölümde işinin ehli Türk hemşireler var “Bakım, yenidoğan ünitesi, ameliyathane, sterilizasyon, bu hastanenin çalıştığını gördüğünüz her yerinde uzmanlaşmış Türk hemşireler. Bu anlamda aslında tüm sistemi oraya (Türkiye) getirdik. dedi.

“Sadece Türklerle değil, Libya halkıyla da birlikte çalışmak istiyoruz”

Tüm departmanlarda hasta hizmetlerinde Türklerin yer aldığını belirten Kara, “Her departmanda Türk çalışan var. Tabii burada halktan arkadaşlarımız da var. Şu anda burada yaşayan 2 hemşire arkadaşımız var ve sayıları giderek artacak. Sadece Türklerle yaşamıyoruz, Libya’da da yaşıyoruz” dedi. “Aslında biz Libya halkıyla ortak çalışmak istiyoruz ve her gün iş başvurusu için gelenler oluyor. Onlarla çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Bir an önce aramıza katılmalarını istiyoruz, birlikte çalışalım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu